Duyuru
YABANCI UYRUKLU KONTENJANLAR İÇİN EK İLAN (2021-2022 Bahar Dönemi)
1 Şubat 2022 | 16:52

Lisansüstü programlarımıza 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında boş kalan Yabancı Uyruklu Öğrenci Kontenjanları için öğrenci alınacaktır. İlan edilen Yabancı Uyruklu Kontenjanı; kendi imkanlarıyla okuyan yabancı uyruklu kontenjanıdır.

Başvurular/kesin kayıtlar çevrim içi olacaktır ve başvuru esnasında istenen belgeler sisteme aday öğrencilerimiz tarafından yüklenecektir. Mülakat ve/veya yazılı sınav yapılmayacaktır. Lisansüstü programlardan en fazla 1 tercih yapma hakkına sahiptir.

Lisansüstü Programlara öğrenci kabul sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi ve muhtemel değişiklikler Enstitülerin ağ adresinde duyurulacağından ilgililerin bu sayfaları düzenli olarak takip etmesi gerekmektedir. Eksik belge ve yanlış beyan sorumluluğu adaya aittir. Bu durumda kayıt alınmış olsa bile adayın kaydı iptal edilecektir.

Başvuru yapılmadan önce aşağıda verilen Genel Başvuru Şartları, Kontenjan ve Özel Şartlar,  Online Başvuru ve Yüklenecek Belgeler başlıkları altındaki sayfaların dikkatlice incelenmesi önem arz etmektedir. 

 

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI
KONTENJAN VE ÖZEL ŞARTLAR
ONLİNE BAŞVURU ve YÜKLENECEK BELGELER 
DEĞERLENDİRME VE SONUÇLARIN İLANI
YABANCI UYRUKLU EK KONTENJANI ÖNEMLİ TARİHLER
3-8 Şubat 2022 Adayların internet üzerinden başvuru yaparak, kayıt onayını vermesi
10 Şubat 2022 Kesin kayıt hakkı kazananların ilanı
11 Şubat 2022 Lisansüstü programlara yerleşenlerin online kesin kayıtları 
İlan edilen tarihlerde kaydını yaptırmayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Tarihlerde değişiklik olabileceğinden sayfamızı takip ediniz.

 


Yabancı Uyruklu Adaylarımızın Dikkatine: 

►► Başvurularda ALES ve Yabancı Dil Şartı istenmeyecek olup; (YÖK Not Dönüşüm Tablosuna göre) Yüksek Lisans Programlarımız için Lisans AGNO puanı 2.3, Doktora Proramlarımız için Yüksek Lisans AGNO puanı 2.5 olarak belirlenmiştir. Yerleştirme Başarı Puanı sadece AGNO puanına göre hesaplanacaktır. Yabancı Uyruklu Adaylar Tarafından Sisteme Yüklenecek Belgeler için tıklayınız. İlan edilen Yabancı Uyruklu Kontenjanı; kendi imkanlarıyla okuyan yabancı uyruklu kontenjanıdır. Yabancı uyruklu kontenjanları için giriş sınavı yapılmayacak olup, değerlendirmesi ve sıralaması kendi içlerinde yapılır. Konuyla ilgili Üniversitemiz yönergesini incelemeniz gerekmektedir. Gazi Üniversitesi Yurtdışından Öğrenci Kabul Yönergesi için tıklayınız..  

►► Üniversitemiz Yurt Dışından Öğrenci Kabul Yönergesi Madde 11-(2): Lisansüstü programa başvuran adayın ön kayıttan önce Gazi Üniversitesi TÖMER Müdürlüğünce belirlenen esaslar çerçevesinde yapılan Türkçe yeterlilik sınavında en az B2 düzeyinde Türkçe yeterliliğine sahip olduğunu belgelemesi gerekir. En az B2 düzeyinde Türkçe yeterlilik belgesine sahip olmayan adayın ilgili lisansüstü programa kaydı yapılır. Türkçe düzeyi yeterli olmayan öğrenciler için bir yıl Gazi Üniversitesi TÖMER'de Türkçe hazırlık kursu için süre tanınır ve bu süre ilgili programın azami süresine dahil edilmez. Belirtilen süre içinde Gazi Üniversitesi Haklı ve Geçerli Nedenler Yönergesinde yer alan mazeretler dışında herhangi bir nedenle belgesini teslim etmeyen adayın kaydı silinir. Türkçe yeterlilik belgesine sahip olmayan adayların Enstitümüzün egtbilbasvuru@gazi.edu.tr adresine bildirmesi gerekmektedir.


►► Gazi Üniversitesi TÖMER'den alınmış belgesi olan adaylar haricinde aşağıdaki durumlar için Gazi Üniversitesi TÖMER'e (https://tomer.gazi.edu.tr/) başvurunuz.

  • TÖMER Belgesi (Türkçe Yeterlik Belgesi) olmayan adaylarımız, 
  • Mezuniyeti Türkiyeden olan yabancı uyruklu adaylarımız,
  • Üniversitemiz dışından alınan Türkçe Yeterlik Belgesini onaylatmak isteyen adaylarımız,

Sınav ve Değerlendirme Ücreti Banka Hesabı: Yabancı uyruklu adaylarımızın değerlendirme ücreti olan 100$ aşağıda belirtilen hesaba yatırmaları ve dekontunu başvuru sistemine yüklemeleri gerekmektedir.

BANKA  HALKBANK
HESAP ADI  GAZİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ
ŞUBE ADI VE KODU  GAZİ ÜNİVERSİTESİ - 1294
HESAP NO  58100031
IBAN NO  TR 0500 0120 0129 4000 5810 0031
SWIFT KODU  TRHBTR2A
* Başvurunun geçersiz olması ya da adayın yerleşememesi durumunda ücret iadesi yapılmayacaktır.

 


► Lisansüstü Programlara öğrenci kabul sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi ve muhtemel değişiklikler Enstitülerin ağ adresinde duyurulacağından ilgililerin bu sayfaları düzenli olarak takip etmesi gerekmektedir. Eksik belge ve yanlış beyan sorumluluğu adaya aittir. Bu durumda kayıt alınmış olsa bile adayın kaydı iptal edilecektir.


 


► Değerli adaylarımız başvuru tarihlerinde telefon hatlarındaki yoğunluktan dolayı; sorularınız, bilgi talepleriniz veya yaşadığınız teknik soruna ilişkin sistem uyarı mesajını/ekran görüntüsünü, ad soyad, başvurulan program, kimlik numarası da belirterek egtbilbasvuru@gazi.edu.tr adresine yönlendirmeniz halinde daha hızlı ve verimli çözüm üretilecektir.


 


Öğrenci Danışma Hattı (0312) 202 37 64 , 202 37 72


background image