Duyuru
Yabancı Uyruklu Boş Kalan Kontenjanlar için EK Kontenjan İlanı (2023-2024 Güz Dönemi)
15 Ağustos 2023 | 14:00

Yabancı Uyruklu Ek Kontenjan İlanı

2023-2024 eğitim-öğretim yılı Güz yarıyılı için ilan edilen yabancı uyruklu öğrenci alımında açıkta kalan kontenjanlar belirlenmiş ve ilan edilmiştir. 

Başvurular ve kesin kayıtlar çevrim içi olacaktır ve başvuru esnasında istenen bilgi ve/veya belgeler sisteme aday öğrencilerimiz tarafından yüklenecektir.

Başvuru yapılmadan önce aşağıda verilen Önemli tarihler, Genel Başvuru Şartları, Kontenjan ve Özel Şartlar, Değerlendirme, Online Başvuru ve Yüklenecek Belgeler başlıkları altındaki sayfaların ve diğer duyuruların dikkatlice incelenmesi önem arz etmektedir. 

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI
KONTENJAN VE ÖZEL ŞARTLAR
ONLİNE BAŞVURU ve YÜKLENECEK BELGELER
DEĞERLENDİRME VE SONUÇLARIN İLANI
ÖNEMLİ TARİHLER
15-17 Ağustos 2023 Lisansüstü başvuruları 
24 Ağustos 2023 Kesin kayıt hakkı kazananların ilanı (tüm değerlendirme sonuçları)
25-28 Ağustos 2023 Kesin kayıtlar 
14-18 Eylül 2023 Ders Kayıtları
İlan edilen tarihlerde başvuru/kaydını yaptırmayan adaylar haklarını kaybedeceklerdir. Tarihlerde değişiklik olabileceğinden web sayfamızı takip ediniz.

 

Yabancı Uyruklu Adaylarımızın Dikkatine: 

►► Başvurularda ALES ve Yabancı Dil Şartı istenmeyecek olup; (YÖK Not Dönüşüm Tablosuna göre) Yüksek Lisans Programlarımız için Lisans AGNO puanı 2.3, Doktora Proramlarımız için Yüksek Lisans AGNO puanı 2.5 olarak belirlenmiştir. Yabancı Uyruklu Adaylar Tarafından Sisteme Yüklenecek Belgeler için tıklayınız... İlan edilen Yabancı Uyruklu Kontenjanı; kendi imkanlarıyla okuyan yabancı uyruklu kontenjanıdır. Yabancı uyruklu kontenjanları için giriş sınavı yapılmayacak olup, değerlendirmesi ve sıralaması kendi içlerinde yapılır. Konuyla ilgili Üniversitemiz yönergesini incelemeniz gerekmektedir. Gazi Üniversitesi Lisansüstü Programlar için Yurtdışından/Yabancı Uyruklu Öğrenci Kabul Yönergesi için tıklayınız.. 

►► Üniversitemiz Yurt Dışından Öğrenci Kabul Yönergesi Madde 11-(2): Lisansüstü programa başvuran adayın ön kayıttan önce Gazi Üniversitesi TÖMER Müdürlüğünce belirlenen esaslar çerçevesinde yapılan Türkçe yeterlilik sınavında en az B2 düzeyinde Türkçe yeterliliğine sahip olduğunu belgelemesi gerekir. En az B2 düzeyinde Türkçe yeterlilik belgesine sahip olmayan adayın ilgili lisansüstü programa kaydı yapılır. Türkçe düzeyi yeterli olmayan öğrenciler için bir yıl Gazi Üniversitesi TÖMER'de Türkçe hazırlık kursu için süre tanınır ve bu süre ilgili programın azami süresine dahil edilmez. Belirtilen süre içinde Gazi Üniversitesi Haklı ve Geçerli Nedenler Yönergesinde yer alan mazeretler dışında herhangi bir nedenle belgesini teslim etmeyen adayın kaydı silinir. 


►► Gazi Üniversitesi TÖMER'den alınmış belgesi olan adaylar haricinde aşağıdaki durumlar için Gazi Üniversitesi TÖMER'e (https://tomer.gazi.edu.tr/) başvurunuz.

  • TÖMER Belgesi (Türkçe Yeterlik Belgesi) olmayan adaylarımız, 
  • Üniversitemiz dışından alınan Türkçe Yeterlik Belgesini onaylatmak isteyen adaylarımız,

Sınav ve Değerlendirme Ücreti Banka Hesabı: Yabancı uyruklu adaylarımızın değerlendirme ücreti olan 100$ aşağıda belirtilen hesaba yatırmaları ve dekontunu başvuru sistemine yüklemeleri gerekmektedir.

BANKA  HALKBANK
HESAP ADI  GAZİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ
ŞUBE ADI VE KODU  GAZİ ÜNİVERSİTESİ - 1294
HESAP NO  58100031
IBAN NO  TR 0500 0120 0129 4000 5810 0031
SWIFT KODU  TRHBTR2A
Başvurunun geçersiz olması ya da adayın yerleşememesi durumunda ücret iadesi yapılmayacaktır.

 


 Lisansüstü Programlara öğrenci kabul sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi ve muhtemel değişiklikler Enstitülerin ağ adresinde duyurulacağından ilgililerin bu sayfaları düzenli olarak takip etmesi gerekmektedir. Eksik belge ve yanlış beyan sorumluluğu adaya aittir. Bu durumda kayıt alınmış olsa bile adayın kaydı iptal edilecektir.

► Değerli adaylarımız başvuru tarihlerinde telefon hatlarındaki yoğunluktan dolayı; sorularınız, bilgi talepleriniz veya yaşadığınız teknik soruna ilişkin sistem uyarı mesajını/ekran görüntüsünü, ad soyad, başvurulan program, kimlik/aday numarası da belirterek egtbilbasvuru@gazi.edu.tr adresine yönlendirmeniz halinde daha hızlı ve verimli çözüm üretilecektir.

Öğrenci Danışma Hattı (0312) 202 37 64 , 202 37 72


ÖNEMLİ UYARI: Microsoft sunucularında yaşanan teknik aksaklıktan dolayı, @hotmail.com, @outlook.com, @outlook.com.tr, @msn.com, @live.com, @windowslive.com … gibi uzantılı e-posta adreslerine iletişimde sorun çıkmaktadır. Enstitü Başvuru Sisteminde hesap açarken yukarıdaki e-posta adreslerinin kullanılmaması gerekmektedir.

Daha önce Enstitü Başvuru Sistemine kullanıcı oluşturuken, yukarıdaki mail adreslerini kaydetmiş olan adaylar, sisteme giriş yaptıklarında kayıtlı mail adreslerini değiştirmeleri gerekmektedir.  Aksi taktirde başvuru sisteminin şifresini unutmaları halinde şifre güncelemesi yapamayacaklardır

Sadece Başvuru Sisteminin şifresini unutan adaylar 1) Aday/Kimlik Numarası, 2) Eski mail adresi 3) YENİ MAİL ADRESİ 5) Başvurduğu program bilgilerini ekleyerek yeni mail adresinin başvuru sistemine işlenmesi başlıklı maili egtbilbasvuru@gazi.edu.tr adresine göndermelidirler. 

Konuya ilişkin duyuru için tıklayınız.. 

background image