Duyuru
Ders ekleme-bırakma (öğrenci-danışman etkileşimli)
19 Mart 2024 | 11:57

Ders kesinleştirme/ onaylama işlemini yaparak ders kaydını tamamlayan öğrencilerimiz; 19-20 Mart 2024 (saat 23.59’a kadar) tarihlerinde öğrenci-danışman etkileşimli olarak ders ekleme/bırakma işlemi yapabilecektir.

Öğrenci Bilgi Sistemi’ndeki ders ekleme/ bırakma fonksiyonu sadece akademik danışmanlara açılacaktır. Dolayısıyla öğrencilerimizin danışmanlarıyla iletişime geçerek ders ekleme/ bırakma yapmaları hak kaybına uğramamaları açısından son derece önemlidir.

Ders ekle/bırak menüsü öğrencilerimiz için açılmayacağından danışmanların ekle/bırak ekranında “Öğrenci Onay Durumu” “Kesinleştirmedi/ Onaylamadı” şeklinde görünecektir. Bu ibare, danışman ekle/ bırak ve onay işlemleri yapılmasına engel değildir.

 Danışmanlar;

  1. https://obs.gazi.edu.tr/oibs/acd/login.aspx adresinden Öğrenci Bilgi Sistemi’ne giriş yapacak,
  2. ‘Danışmanlık İşlemleri menüsünde yer alan Ders Ekle/ Bırak Onay sekmesinden öğrenci listelerine erişecek,
  3. En az 1 (bir) dersi için ders kesinleştirme/ onay işlemini tamamlayan öğrenci için ders ekleme/ bırakma işlemini gerçekleştirecek,
  4. Ders ekleme/ bırakma yaptıktan sonra ‘Kontrol Et’ ve ‘Danışman Ekle/ Bırak Onay’ butonlarını kullanarak ders ekleme/ bırakma işlemlerini sonlandıracaktır.

Bırakma İşlemi yapıldıktan sonra ders mavi zemin üzerinde görünecektir. 

Bu işlemin ardından Kontrol et ve sonrasında Danışman Ekle/Bırak Onay butonuna basıldığında ders kırmızı zeminde görülecek ve işlem tamamlanacaktır.

Öğrenci tarafından bırakılmak istenen ders mavi olacaktır. Danışman tarafından bırakma işlemi onaylandıktan sonra kırmızıya dönecektir. Dersin rengi kırmızı olduğu takdirde bırakma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Danışmanlar, hiç ders almayan veya ders aldığı halde hiçbir dersini kesinleştirmeyen öğrenci için ders ekle/ bırak işlemi yapamaz.

Öğrencilerimizin ders ekleme/ bırakma işlemleri için belirlenen son ana kadar danışmanları tarafından yapılan işlemleri ve onayın tamamlanıp tamamlanmadığını ‘Öğrenci Ders Kayıt’ ekranının üst kısmında yer alan ‘Ek İşlemler’ menüsündeki ‘Ders Kayıt Geçmişi’ sekmesinden kontrol ederek bir eksiklik/ yanlışlık olduğunu tespit etmeleri halinde danışmanlarıyla iletişime geçerek yardım talep edeceklerdir.

 

Ekle bırak işlemlerinin sonucunda Öğrenci Onay Durumu: Kesinleştirildi Danışman Onay Durumu : Onaylandı olmalıdır.

 

 

DERS KAYIT SÜREÇLERİ ve Katkı Payları ve Öğrenim Ücretleri hakkında tüm detaylar için tıklayınız!
background image