Duyuru
ÖNEMLİ: Öğrenci Affı Kapsamında Başlayan Öğrencilerimizin Dikkatine!
26 Eylül 2022 | 16:21

Geçici 83. Madde Kapsamında (Öğrenci Affı) Başvuran Öğrencilerimizin ders kayıtları için; sistem 10 Ekim 2022 tarihine kadar Danışmanlarına/Bilim Dalı Başkanlarına açık olacaktır.

1-Ders aşamasında olan ve öğrenci numarası belirlenen öğrencilerden ; 15-18 Eylül 2022 tarihleri arasında Öğrenci Bilgi Sisteminden ders seçimini yapmış olan Öğrencilerimizin Danışman öğretim üyeleri atananlar için Danışmanı adına açılan Yüksek Lisans Tezine Hazırlık, Doktora Tezine Hazırlık derslerini de seçmeleri gerekmektedir. 

2-Tez aşamasından başlayacak olan tüm öğrenciler danışman öğretim üyeleri atanan Öğrencilerimizin Danışmanı adına açılan Yüksek Lisans Tez Çalışması, Doktora Tez Çalışması derslerini seçmeleri gerekmektedir.

3-Öğrenci numarası henüz verilmemiş öğrencilerimiz: Öğrenci numaraları verildiğinde ilan edilecektir. Ara ara numara sorgulama ekranından kontrol ederek numaraları belirlendi ise aynı şekilde ders kaydını yaptırmak üzere danışmanlarına başvurmaları gerekmektedir. Numaranızı öğrenmek için tıklayınız.  

Not: Kapalı Programlar için daha sonra bilgilendirme yapılacaktır.

DERS KAYIT SÜREÇLERİ hakkında tüm detaylar için lütfen tıklayınız!

KATKI PAYI SÜREÇLERİ

27 Temmuz 2022 tarih ve 31905 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Cumhurbaşkanı Kararının " Merkezi yerleştirmeesaslarına göre yükseköğretim kurumlarınayerleştirilen öğrencilerinöğrenci katkı payı ve öğrenim ücretleri" başlıklı 1 inci maddesinin 7 inci bendi "Yükseköğretim kurumlarıyla ilişiği kesilmişken, yapılan yasal düzenlemelerle eğitim-öğretimlerine kaldıkları yerden devam etme hakkıkazanan öğrencilerinkatkıpaylarının Devletçe karşılanmasında esas alınacak süreler, 10 uncu maddede belirtilen program sürelerinden af sonrası ilk kaydın yapıldığı dönemden önceki dönemler düşülmek suretiyle hesaplanır." hükmünü havidir. Af kanunu ile kayıt olan öğrencilerin azami öğrenim süresi ve katkı payı hesaplamalarında mezkur hüküm doğrultusunda işlem tesis edilerek, bu ücretler ÖBS'ye işlenmeye devam edilmektedir. Yapılan işlem sonucunda öğrencinin sistemde kayıtlı e-postasına bildirim gönderilmektedir. 

Öğrencilerimiz ders kaydını yapmış dahi olsalar,  ÖBS'den katkı payı durumunu kontrol etmeleri gerekmektedir. Öğrenim ücretleri Halk Bankasına öğrenci numarası belirterek yatırabilecektir.


  • 13.09.2022 tarihine kadar başvuran Öğrencilerimize yeni öğrenci numarası verilmiştir. Numaranızı öğrenmek için tıklayınız.  
  • Öğrenci Bilgi Sistemine (ÖBS) Giriş yapmak için tıklayınız! 

  • ÖBS'de yeni şifre oluşturmak veya güncellemek için aşağıda belirtilen seçenekleri kullanabilirsiniz.

► ÖBS'ye ilk defa E-Devlet İle Giriş yapılarak; e-posta adresi, Cep Telefonu, Fotoğraf vb. bilgiler güncellemelidir.

► Daha sonra çıkış yapılarak, tekrar ÖBS ana ekranda bulunan Şifre Sıfırla seçeneği ile devam edilmelidir.

  • ÖBS'de Kullanıcı İşlemleri>>Fotoğraf Güncelleme menüsünden Biyometrik özellikli fotografını yüklemelidir. Fotoğrafını güncelleyen öğrencilerimizin onayları verildiğinde sisteme yansıyacaktır.
  • Yeni kayıt yapan öğrenciler YÖKSİS bilgilerinde pasif öğrenci olarak görünmektedir, ders kaydı yaptıktan sonra aktif olarak görüneceklerdir.
  • Öğrencilerimiz ders kayıtları ve danışman atama işlemleri ile ilgili bilim dallarından bilgi alınmalıdır.
background image