Duyuru
TURNITIN İNTİHAL TESPİT PROGRAMI HAKKINDA
2 Haziran 2022 | 15:59

TURNITIN İNTİHAL TESPİT PROGRAMI HAKKINDA

  1. 20.04.2016 tarihli Yükseköğretim Kurulu Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 9(2) ve 22 (2) ile 27.01.2017 tarihli Gazi Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 28 (4)ve39 (5) hükümleri gereğince, Lisansüstü tezlerin benzerlik kontrolleri için intihal yazılım programları kullanılması gerekmektedir.  Bu amaçla kullanılacak olan Turnitin İntihal Tespit Programı üniversitemiz kullanıcılarının erişimine açılmıştır. 
  2. Turnitin İntihal Tespit Programı yardımıyla tezlerdeki benzerlik ön kontrollerinin danışmanlar tarafından yapılabilmesi için danışmanların kullanıcı adı ve şifrelerini Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünden almaları gerekmektedir.  Danışmanlar; Bölüm,  Unvan,  Ad,  Soyad ve gazi.edu.tr uzantılı mail adres bilgilerini egtbil3@gazi.edu.tr adresine gönderdikleri takdirde kullanıcı ad ve şifreleri e-posta adreslerine gönderilecektir.  Kullanıcı adı ve şifreler kesinlikle ikinci şahıslarla paylaşılmayacaktır ve bu program sadece lisansüstü tezlerin kontrolüne yönelik kullanılacaktır. Enstitü Bilgi İşlem Birimi ile (telefon: 2023763-65) iletişime geçilebilecektir.
  3. Sisteme tez yüklenirken isteğe bağlı ayarlarda ''Ödevleri Şuraya Gönder' 'bölümünde kesinlikle ''DEPO YOK'' seçilmelidir. Aksi takdirde tezler Turnitin’in veri deposunda saklanacaktır ve bir sonraki düzeltmelerde benzerlik oranı daha yüksek çıkacaktır.  Yanlışlıkla Depoya atılmış dosyaları Kalıcı Olarak Dosya Silme Talebi aşamaları için tıklayınız.. TURNITIN Kalıcı Dosya Silme Talebi Dilekçesine istinaden kalıcı olarak silme talebiniz Enstitümüzce sistem üzerinden onaylanacaktır.   
  4. Sisteme tez yüklenirken İsteğe Bağlı Ayarlarda ''Bibliyografik Materyaller ve Alıntılar'' benzerlik endeksinden çıkarılacaktır. ''Exclude small sources'' bölümünden ''Evet'' seçilecek ve “Yüzdelik değer: %1”olarak ayarlanacaktır. Diğer ayarlarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu ayarlar benzerlik raporu oluştuktan sonra da ekranın sağ tarafında “Filtreler ve Ayarlar” bölümünden ''Alıntıları Çıkar'', ''Bibliyografyayı Çıkar''  ''Şundan daha az olan kaynakları çıkarın: % 1''şeklinde de yapılabilmektedir. 
  5. Benzerlik rapor sonucu, Turnitin İntihal Tespit Programındaki veri tabanlarına bağlı olarak oluşmaktadır.   Raporun oluşma zamanı tezin hacmine ve internet hızına bağlı olarak değişmektedir. F5 tuşuna basarak sayfayı zaman zaman yenilemeniz önerilmektedir. Yüklenecek tez maksimum 40 MB boyutunda ve 400 sayfa uzunlukta olmalıdır (Not:100 sayfalık tezin benzerlik raporunun oluşması ortalama 25-30 dakika sürmektedir.).
  6. Üniversitemiz Senatosunda 25.07.2019 tarihinde alınan 2019/103 nolu karar gereğince, TURNİTİN Benzerlik Oranı ölçütü %20 olarak belirlenmiştir. Benzerlik oranı %20'nin üzerinde olan tezler için 25 Temmuz 2019 itibariyle sınav jürileri oluşturulamayacaktır. 
  7. Turnitin İntihal Tespit Programıyla alınan birinci ve son sayfaları danışman tarafından imzalanmış “Benzerlik Raporu” veya “Orijinallik Raporu”, ve öğrenci ve danışman tarafından imzalanmış (Enstitümüz web sayfasındaki “Belgeler” sekmesi altında “Öğrenci Formları” kısmında yer alan) Ö21- Lisansüstü Tez Benzerlik Formuna eklenerek Enstitüye teslim edilecektir. Sürecin hızlı çalışması için tezin Enstitüye tesliminden önce danışman tarafından ön kontrolünün yapılması önerilir. 

TURNİTİN Kullanım Kılavuzu Ve Diğer Bilgilendirmelere web sayfamızda Hızlı Bağlantılardan ulaşmak için tıklayınız..

background image